Co to jest NS?

Nightskating to nocny przejazd rolkarzy ulicami miasta, pozwalający spojrzeć na miasto z innej perspektywy i odmieniający na chwilę jego ulice w wesołą i bezpieczną przestrzeń. Jest to znakomita okazja dla mieszkańców, aby na chwile oderwać się od codziennych zajęć i wspólnie czerpać radość z tej formy rekreacji. Udział w imprezie jest bezpłatny, bez rejestracji i innych komplikacji – sama zabawa. Tempo przejazdu jest dostosowane do możliwości słabszych uczestników, jednak wymagana jest umiejętność hamowania i swobodnej jazdy na rolkach. Na trasie obecne jest nagłośnienie z muzyką i organizowane są dodatkowe atrakcje.

Dlaczego NS?

Sporty wrotkarskie i rolkarskie zdobywają coraz większą popularność, jednak brakuje odpowiedniej infrastruktury do ich uprawiania na co dzień. Skateparki budowane są głównie z myślą o deskorolkach, tory do jazdy szybkiej, boiska do hokeja na rolkach to wciąż unikatowe obiekty w swojej okolicy. Drogi i chodniki w miastach nie są przyjazne dla początkujących rolkarzy, a polskie prawo o ruchu drogowym nawet nie uwzględnia takiej formy przemieszczania się.

Odpowiedzią na to, są organizowane na ulicach miast przejazdy 'Nightskating’ – w godzinach wieczornych, kiedy nie powodują dużych utrudnień w ruchu i stanowią znakomitą alternatywę dla wieczornych seriali, umożliwiają wspólną i bezpieczną jazdę po mieście.

Cele

Dzięki zgromadzeniu jak największej liczby uczestników, chcemy osiągnąć kilka istotnych dla wszystkich rolkarzy celów:

  1. umożliwienie wszystkim uczestnikom bezpiecznego przejazdu na rolkach po wyznaczonej trasie;
  2. promowanie sportów wrotkarskich;
  3. promowanie rolek jako jednego ze środków transportu w mieście;
  4. edukacja dotycząca bezpiecznej jazdy na rolkach;
  5. zwrócenie uwagi na obecność rolkarzy i ich potrzeby (np. odpowiednia nawierzchnia i obiekty do jazdy czy uchwalenie przepisów regulujących status rolkarza na drogach);
  6. znakomita zabawa uczestników.

Historia NS

Pierwsze nocne imprezy dla rolkarzy pojawiły się w 1989 roku w San Francisco, gdzie po trzęsieniu ziemi zamknięto jedną z autostrad i rolkarze szybko zorientowali się jak fajna może być nocna jazda po szerokiej, równej drodze. Wkrótce idea wspólnej jazdy rozprzestrzeniła się na inne miasta, gdzie rolkarze na krótki czas swojego przejazdu zajmują główne ulice miast. Największe przejazdy gromadzą nawet kilkadziesiąt tysięcy uczestników.

W Europie, Nightskating (czasem nazywany też BladeNight, itp.) szczególnie rozwinął się w Paryżu, Londynie, Monachium, Berlinie, Warszawie. Podobne imprezy odbywają się w kilkunastu polskich miastach.

Cykle NS organizowane przez Fundację Violet Kiwi

Fundacja Violet Kiwi angażuje się w różnorodne przedsięwzięcia pożyteczne społecznie, a naszym hasłem jest „sport, rekreacja i zabawa dla każdego”.
Jednym z naszych najważniejszych projektów jest popularyzacja wrotkarstwa poprzez wspieranie i organizację przejazdów Nightskating.

Docieramy nie tylko do dużych miast, gdzie takie imprezy wcześniej czy później zostałyby zorganizowane, ale również do mniejszych miasteczek, gdzie taki przejazd może być znaczącym wydarzeniem i dać impuls do powstania nieistniejących wcześniej grup rolkarskich.

 

Naszą działalność mogliśmy rozpocząć dzięki programowi Lider Animator – Obudź Swoje Ciało, który ma na celu wybór i wsparcie najlepszych inicjatyw związanych z aktywnością fizyczną w Polsce. W jego pierwszej edycji w 2012 roku, wśród najwyżej ocenionych projektów został „Mazovia Nightskating”, dzięki czemu możliwe stało się powstanie tej strony www i zainicjowanie przejazdów w wielu miastach.

Pierwotne założenia projektu przewidywały organizację 10 przejazdów Nightskating w różnych miastach woj. mazowieckiego, jednak w trakcie jego realizacji zakres ten się nieco rozszerzył i w sumie odbyło się kilkanaście imprez w całej Polsce – nie tylko wieczornych przejazdów, ale też wyścigów i wycieczek. Taki rozwój projektu był możliwy dzięki współpracy z lokalnymi partnerami wspierającymi nasze działania.

W drugiej edycji konkursu Lider Animator 2013, rozwinięcie projektu Nightskating ponownie zostało wysoko ocenione. Tym razem skupiliśmy się na organizacji cykli comiesięcznych imprez w wybranych miastach gdzie Nightskating spotkał się z największym zainteresowaniem – uczestników, uczestnictwem w NS Team oraz lokalnych partnerów. Postanowiliśmy pozostać przy tej formule, czyli organizacji całych cykli zamiast pojedynczych przejazdów. W czwartej edycji programu ponownie znaleźliśmy się wśród najlepszych projektów i dzięki przyznanemu grantowi mogliśmy rozpocząć cykl w jeszcze jednym mieście (Łódź), gdzie nie udało nam się wcześniej pozyskać partnerów chcących od początku wspierać organizację przejazdów.

W miarę naszych możliwości, chcemy zwiększać liczbę miast w których organizowany jest Nightskating. Zapraszamy do współpracy rolkarzy oraz instytucje z innych miast, w których chętnie zorganizujemy podobne przejazdy. Osoby chcące włączyć się do organizacji już zaplanowanych imprez zachęcamy do dołączenia do NS Team!